Programme

Drome Masters Track Committee is currently working on the draft event programme. This committee holds the right to change any of the content below.

PRELIMINARY PROGRAMME

Friday  30 August:

Evening session: 5pm – 9:30pm 

Approx. timeEvent
5.00pmRegistration in infield
6.00pmWarm up
6:30pm 
Sprint qualifying
 
7.50pmFamily team sprints
8.50pmEndurance qualifying
9:30pm Session ends.

Saturday 31 August:

Morning session: 8am – 2:10pm

Evening session: 5 – 8:15pm

Approx. timeEvent
8.00amRegistration in infield
8.30amWarm up
9.00am Tainui Press Match sprints, Divisions 1-5, round 1
9.30amMcDonalds Matamata Tempo race

Grades C (10 laps) & D (8 laps)
9.50amTainui Press Match Sprints, Divisions 6-10, round 1
10:20amMcDonalds Matamata Tempo race

Grades A (16 laps) & B (12 laps)
10.40amCSG Team Sprint

Mens division (teams of 3, 1 lap each)

10.55am
Podium Lodge Team Pursuit 

Women’s division (teams of 4, 12 laps)
11.15amCSG Team Sprint

Qualifying rounds

Mixed division (teams of 3, 1 lap each)

10 teams, 5 heats @3mins each
11.30amPodium Lodge Team Pursuit

Mixed division (teams of 4, 12 laps)
11.50am 
CSG Team Sprint

Qualifying rounds

Womens division

10 teams, 5 heats @3mins each
12.05pmPodium Lodge Team Pursuit
 
Qualifying rounds

Mens division (teams of 4, 12 laps)

8 teams, 4 heats @ 5mins each

12.25pm
Scratch race

Grades A (30 laps) & B (26 laps)
 
12.45pm 
Match Sprints, Divisions 1-5, round 2, ride 1
1.15pm
Scratch race

Grades C (20 laps) & D (16 laps) Scratch race
1.35pmMatch sprints, Divisions 1-5, round 2, ride 1
2:05pmMORNING SESSION ENDS
EVENING SESSION
5.00pmWarm up
5.30pm Tainui Press Match Sprints, Division 1-5, Round 2, ride 2
6.00pmPodium Lodge Team Pursuit finals (3km)
6.30pmTainui Press Match Sprints, Division 6-10, Round 2, ride 2
7.00pmExhibition races 
7:30pmWaipa 515m Derby
7:45pmTainui Press Match sprints, Division 1-10,
Round 2, ride 3 if required
8:00pmWaipa 515m Derby
8.15pmEVENING SESSION ENDS

Sunday 1 September

Morning session: 8am – 11:30pm

Afternoon session: 1 – 3.30pm

Approx. time Event
8.00amTrack open for warm up
8.30amMagill Earl Timed events (500m)

Straight final for men’s(max 40 riders) and women’s(max 40 riders)
9.50amHomewood Kitchen’s Keirin heats

Heats seeded from sprint qualifying/endurance grade

3 men’s divisions, 2 heats per division, max 12 per div.
(3 go through to A final from each heat, rest to B final)
1 women’s division, 2 heats (first 3 to A final from each heat, rest to B final)
11.40pmMORNING SESSION ENDS
  
AFTERNOON SESSION
1.00pm Warm up
1.15pmMatamata Club Elimination
Grades A & B
1.35pmCSG Team sprint finals
2.10pmMatamata Club Elimination Elimination

Grades C & D
2.30pmHomewood Kitchen’s Keirin 1-6 finals 
2.50pmHomewood Kitchen’s Keirin 7-12 finals
3.10pmTidy up infield
3.30pmPRIZEGIVING
4.30pmAFTERNOON SESSION ENDS
%d bloggers like this:
search previous next tag category expand menu location phone mail time cart zoom edit close