Programme

Drome Masters Track Committee is currently working on the draft event programme. This committee holds the right to change any of the content below.

PRELIMINARY ROGRAMME

Friday  30 August:

Evening session: 5pm – 9:30pm 

Approx. timeEvent
5.00pmRegistration in infield
6.00pmWarm up
6:30pm 
Sprint qualifying
 
7.50pmFamily team sprints
8.50pmEndurance qualifying
9:30pm Session ends.

Saturday 31 August:

Morning session: 10am – 4pm

Evening session: 6 – 10pm

Approx. timeEvent
8.00amRegistration in infield
8.30amWarm up
9.00amMatch sprints, Divisions 1-5, round 1
9.30amTempo race

Grades A (16 laps) & B (12 laps)
9.50amMatch Sprints, Divisions 6-10, round 1
10:20amTempo race

Grades C (10 laps) & D (8 laps)
10.40amTeam Sprint

Mens division (teams of 3, 1 lap each)

10.55am
Team Pursuit 

Women’s division (teams of 4, 12 laps)
11.15amTeam Sprint

Qualifying rounds

Mixed division (teams of 3, 1 lap each)

10 teams, 5 heats @3mins each
11.30amTeam Pursuit

Mixed division (teams of 4, 12 laps)
11.50am 
Team Sprint

Qualifying rounds

Womens division

10 teams, 5 heats @3mins each
12.05pmTeam Pursuit
 
Qualifying rounds

Mens division (teams of 4, 12 laps)

8 teams, 4 heats @ 5mins each

12.25pm
Scratch race

Grades A (30 laps) & B (26 laps)
 
12.45pm 
Match Sprints, Divisions 1-5, round 2, ride 1
1.15pm
Scratch race

Grades C (20 laps) & D (16 laps) Scratch race
1.35pmMatch sprints, Divisions 1-5, round 2, ride 1
2:05pmMORNING SESSION ENDS
EVENING SESSION
5.00pmWarm up
5.30pm Match Sprints, Division 1-5, Round 2, ride 2
6.00pmTeam Pursuit finals (3km)
6.30pmMatch Sprints, Division 6-10, Round 2, ride 2
7.00pmExhibition races 
7:30pm515m Derby
7:45pmMatch sprints, Division 1-10,
Round 2, ride 3 if required
8:00pm515m Derby
8.15pmEVENING SESSION ENDS

Sunday 1 September

Morning session: 10am – 12pm

Afternoon session: 1 – 4.30pm

Approx. time Event
9.00amTrack open for warm up
9.30amTimed events (500m)

Straight final for men’s(max 40 riders) and women’s(max 40 riders)
10.50amKeirin heats

Heats seeded from sprint qualifying/endurance grade

3 men’s divisions, 2 heats per division, max 12 per div.
(3 go through to A final from each heat, rest to B final)
1 women’s division, 2 heats (first 3 to A final from each heat, rest to B final)
11.40pmMORNING SESSION ENDS
  
AFTERNOON SESSION
1.00pm Warm up
1.15pmElimination
Grades A & B
1.35pmTeam sprint finals
2.10pmElimination

Grades C & D
2.30pmKeirin 1-6 finals 
2.50pmKeirin 7-12 finals
3.10pmTidy up infield
3.30pmPRIZEGIVING
4.30pmAFTERNOON SESSION ENDS
%d bloggers like this:
search previous next tag category expand menu location phone mail time cart zoom edit close